Stan Samotnej Gwiazdy, czyli co skrywa w sobie Teksas

teksas, czyli stan samotnej gwiazdy

Teksas należy do jednych z największych oraz najgęściej zaludnionych stanów w USA. Jego burzliwa i bardzo ciekawa historia, a także różnorodny krajobraz sprawiają, że miejsce to staje się punktem docelowym osób z całego świata.

Kilka słów o Teksasie

flaga teksasuTeksas nazywany jest Stanem Samotnej Gwiazdy, co oznacza, że jest on niezależną republiką, a także przypomina o stanie walki o niepodległość, przez co do dziś na fladze państwowej oraz pieczęci mieści się wspomniany symbol. Powierzchnia tego stanu wynosi 26820 km², a liczba mieszkańców sięga ponad 26 milionów. Największym miastem jest Houston, gdzie mieści się aż 337 parków. Najbardziej znanym jest Hermann Park, w którym znajduje się jeden z najpiękniejszych miejskich ogrodów zoologicznych. Z kolei dla osób poszukujących miejsca, w którym można smacznie zjeść, a także rozerwać się w licznych restauracjach, klubach czy kinie, świetnie sprawdzi się dzielnica Theater District z kompleksem Bayou Place. Teksas jest znany również z różnorodnego krajobrazu, gdzie mniej niż 10% stanowią pustynie. Podróżując po tym stanie można z łatwością zaobserwować jak zmienia się krajobraz. Warto podziwiać tam rozległe równiny, wzgórza czy pustynie i góry.

Historia

Ciekawą informacją jest fakt, iż w Teksasie angielski nie jest jedynym językiem, jakim tamtejsza ludność się posługuje, ponieważ blisko 29% osób mówi po hiszpańsku. Jest to podyktowane bardzo ciekawą historią stanu, który odkrył w 1519 roku Hiszpan – Alonso Alvarez de Pineda, ogłaszając tereny te własnością hiszpanii. Z kolei w 1821 po ogłoszeniu niepodległości Meksyku, Teksas został uznany za jedną z jego prowincji, jednak w 1836 roku doszło do rewolucji, dzięki której stan odzyskał niepodległość. Równo 10 lat później na terenie zarówno Kalifornii, jak i Teksasu doszło do wybuchu wojny amerykańsko-meksykańskiej, w której stanęły naprzeciw siebie siły USA oraz Meksyku. Wynikiem zakończenia batalii było podpisanie traktatu pokojowego w Guadalupe Hidalgo oraz ustalenie granicy pomiędzy wojującymi państwami.

Kilometry pięknego wybrzeża

teksas piękne wybrzeżeDo wypoczynku w Teksasie zachęcają piękne plaże Zatoki Meksykańskiej. Znajduje się tam ponad 500 kilometrowe wybrzeże, gdzie umiejscowionych jest wiele kurortów nadmorskich oraz miejsc, gdzie można spędzić wolny czas. Jednym z najciekawszych jest South Padre Island – trzydziestokilometrowa wyspa barierowa, granicząca z Meksykiem. Można tam zażywać kąpieli wodnych, nurkować, grać w tenisa lub zwiedzać konno przepiękną okolicę. Doskonały region na spędzenie wolnego czasu stanowi również oddalona o 80 kilometrów od Houston Galveston Island, która oferuje przyjezdnym 30 kilometrów plaż, kąpielisk, liczne zabytki lub obiekty, takie jak muzea czy galerie sztuki. Dla osób lubiących piesze wędrówki doskonałym miejscem będzie wodospad Gormana, oddalony cztery godziny jazdy od Houston – w samym sercu Colorado Bend State Park.

Teksańska kuchnia

Kuchnia teksańska słynie z połączenia meksykańskich i amerykańskich smaków. Najbardziej znanymi daniami, które można znaleźć w każdym mieście w Stanie Samotnej Gwiazdy są oczywiście tacos, burrito, chili con carne, nachos czy tortille pod różną postacią. W odróżnieniu od innych stanów USA, gdzie króluje wieprzowina – w Teksasie podczas grillowania występuje prawie wyłącznie mięso wołowe. Szukając dobrej restauracji warto zapytać miejscowych o poradę, którzy z miłą chęcią pomogą w wyborze najlepszego lokalu.

Wyjątkowa historia, przepiękne krajobrazy, wybrzeże Zatoki Meksykańskiej oraz przepyszna kuchnia sprawiają, że Teksas to miejsce, które należy zobaczyć przynajmniej raz w życiu.

Facebook