Stany Zjednoczone – kraj pełen ciekawostek i… absurdów

Choć te czy inne amerykańskie ciekawostki mogą śmieszyć czy dziwić, to z pewnością warto się z nimi zapoznać przed wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Zwłaszcza, jeśli wiążą się z obowiązującym w danym stanie prawem, kulturą czy obyczajami.

Stany Zjednoczone są rozległym terenem stąd też w każdym ze stanów obowiązuje inne prawo (nawet w pobliskich sobie stanach). Spotyka się tu także ogromne różnice kulturowe. Istnieją różnice czasu – na terenie kraju jest aż 6 różnych stref czasowych. Przykładowo: różnica czasu między Kalifornią a Hawajami wynosi 6 godzin. Inne są także wysokości podatków. Stąd też, ceny w sklepach, często podawane są bez kwoty podatku, np. przy paczce chipsów na półce widnieje cena 2 dolary, a przy kasie płaci się za nią 2,25 dolara.

BaseballGdyby skupić się na ciekawostkach ze świata amerykańskiego sportu, to zaskakiwać może popularność baseballu. Do jej wzrostu przyczynił się Babe Ruth – amerykański baseballista, który uważany jest za jednego z najlepszych i najbardziej rozpoznawanych sportowców wszech czasów. To dzięki niemu w latach 20. XX wieku, nastąpiło zainteresowanie baseballem. Przez pół wieku zdobyte przez niego rekordy były bezkonkurencyjne. Ciekawić może fakt, iż Babe Ruth zarabiał 80 tys. dolarów rocznie. Dla porównania – ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Herbert Hoover, zarabiał wówczas 75 tys. dolarów.

Zadziwiające są inne absurdalne ciekawostki związane z USA. Dla przykładu: sąd w Kansas nakazał ważącemu 225 kg, Arturowi Younkinowi schudnięcie 50 kg i jedzenie jednego posiłku dziennie. Kiedy skazany z powodu otyłości stracił pracę i nie spłacił kredytu, przyszło mu odchudzać się w więzieniu. Z kolei w Sacco w Missouri kobiety mają zakaz noszenia kapeluszy, które mogłyby odstraszać dzieci i zwierzęta. W Oregonie, dziewczęta poniżej 18 roku życia nie mogą pić kawy w miejscach publicznych po godzinie 19.00. A na Alasce jest zakaz budzenia niedźwiedzi z zimowego snu, w celu zrobienia im pamiątkowego zdjęcia.

Choć Stany Zjednoczone mogą czasem wydawać się krajem absurdów, są na pewno jedynym miejscem na świecie o tak zróżnicowanych obyczajach i kulturze. Warto poznać te specyficzne zwyczaje na własnej skórze.

Facebook