Świąteczne festiwale w USA

swiateczny domek ikona

Amerykanie słyną z zamiłowania do różnorakich jarmarków oraz hucznych festiwali obchodzonych w okolicach ważnych świąt. Nie inaczej jest w przypadku Bożego Narodzenia, na którego punkcie obywatele Stanów Zjednoczonych mają bzika. W USA sezon świąteczny rozpoczyna się już na przełomie sierpnia i września, nie wspominając o tym, że w sklepach przez cały rok można nabyć produkty bożonarodzeniowe. 

mischigan avenu chicagoMagnificient Mile Lights Festival to największe świąteczne wydarzenie związane z Bożym Narodzeniem odbywające się w Chicago. Festiwal to okazja do wysłuchania licznych koncertów znanych artystów. Oferuje mnóstwo atrakcji dla rodzin z dziećmi corocznie biorących udział w tym wydarzeniu. Jest to również okazja do zrobienia świątecznych zakupów, festiwalowi towarzyszą liczne wyprzedaże oraz pokazy mody. Punktem programu, na który wszyscy czekają jest uroczysta świetlana parada, na której czele podążają bajkowe postacie – Mickey Mouse i Minnie Mouse. Pochodowi towarzyszy żywiołowa muzyka wykonywana przez orkiestry dęte biorące udział w przemarszu. Rokrocznie udział w marszu biorą bajkowe balony unoszące się nad ulicą – z pewnością nie jedno dziecko czeka na ich pojawienie się z utęsknieniem. Magnificent Mile Lights Festival swą nazwę zawdzięcza milionom światełek rozwieszonych na drzewach Michigan Avenue – ulicy, na której odbywa się uroczysta parada. Festiwal wieńczy spektakularny pokaz sztucznych ogni.

grzane winoChicago to miasto, które w okresie świątecznym nie może narzekać na brak turystów. Zawdzięcza ten fakt kolejnemu wydarzeniu, którego jest organizatorem – mowa o Christkindlmarket. Jest to bożonarodzeniowy jarmark, który inspirację zaczerpnął z targów świątecznych odbywających się w Niemczech. Wydarzenie obfituje w liczne koncerty wykonywane przez rozmaite zespoły muzyczne, orkiestry i chóry, które wykonują m.in. niemieckie kolędy i pastorałki z czasów Chlodwiga III. Festiwal jest okazją dla wystawców z różnych zakątków świata do zaprezentowania swoich wyrobów – można tu nabyć pięknie wykonane europejskie bombki, skosztować specjałów europejskich oraz regionalnych, próbując jednego z wielu rodzajów sernika. Gdy niskie temperatury dadzą się we znaki, goście mogą się nieco rozgrzać kosztując aromatycznego, grzanego wina podanego w tradycyjnym ceramicznym kubku. Festiwal trwa od 20 listopada do wigilii Bożego Narodzenia.

Leavenworth Christmass FestivalKolejny popularny i chętnie odwiedzany przez turystów świąteczny festiwal odbywa się w zlokalizowanym w okolicy Waszyngtonu mieście Leavenworth. W czasie trzech tygodni grudnia odwiedzający mają możliwość wczucia się w świąteczny klimat oraz doświadczenia rozbłysku ponad miliona kolorowych światełek. W piątkowe wieczory świąteczna muzyka rozbrzmiewa na ulicach Leavenworth za sprawą licznych koncertów. Wydarzenia odbywające się w soboty i niedziele otwierane są przez samego świętego Mikołaja oraz jego pomocników. Harmonogram dnia wypełniają występu chórów oraz orkiestr wykonujących kolędy i pastorałki. Na ulicach miasta unosi się zapach pieczonych kasztanów oraz grzanego wina. Świątecznego klimatu dodają występy kolędników na rogach ulic. W każdą sobotę oraz niedzielę w czasie trwania festiwalu, punktem kulminacyjnym jest rozświetlenie całej miejscowości kolorowymi lampkami.

Tradycje bożonarodzeniowe są bardzo popularne w Stanach Zjednoczonych. Amerykanie uwielbiają odwiedzać te miejsca, które oferują wiele atrakcji. Jest to wyjątkowa okazja, by zaopatrzyć się w prezenty dla najbliższych, a także poczuć magię zbliżających się świąt.

Facebook