Tajemnice Wielkich Jezior w Ameryce Północnej

Wielkie Jeziora

Nazywane przez niektórych Amerykanów „trzecim wybrzeżem” Stanów Zjednoczonych są największym zbiornikiem wody słodkiej na Ziemi. Wielkie jeziora Ameryki Północnej to system pięciu jezior, które znajdują się na pograniczu Kanady i USA. Położone na różnych wysokościach Jezioro Górne, Huron, Michigan, Erie i Ontario obejmują swoją powierzchnią obszar większy niż niejeden kraj.

Wielkie Jeziora mapaKażdy zbiornik wodny, który połączony jest ze sobą systemem cieśnin, rzek i kanałów jednoczy się z dorzeczem rzek Missisipi oraz Hudson stanowiąc naturalną linię graniczną pomiędzy dwoma państwami. Region ten swoim zasięgiem obejmuje sześć stanów – Indiana, Michigan, Wisconsin, Kentucky i Ohio. Rejon położony w środkowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych kusi zapierającymi dech w piersiach krajobrazami i dziewiczą przyrodą.

Największym z całego kompleksu jest akwen Jeziora Górnego. Mówi się o nim, że jego wody są wyjątkowo kapryśne, co nie zmniejsza jednak zainteresowania turystów tym obszarem. Amatorów sportów wodnych również tutaj nie brakuje – trudniejsze warunki są dla nich niewątpliwą zaletą. Osoby nieprzekonane do wypoczynku w wodzie, która charakteryzuje się raczej niskimi temperaturami, odnajdą wiele atrakcji na jej powierzchni. Przede wszystkim mowa tu o różnego rodzaju rejsach, podczas których można przykład podziwiać piękno nabrzeża w większości składającego się ze skalnych klifów. Dodatkowo można zdecydować się na wypłynięcie statkiem wyposażonym w szklane dno, przez co podwodna fauna i flora pojawi się na wyciągnięcie ręki. Przejrzysty spód ma jeszcze jedną zaletę – można dzięki niemu obserwować wraki statków znajdujące się w krystalicznie czystej wodzie jeziora. Amatorów mniej masowej turystyki wodnej z pewnością ucieszy możliwość zwiedzania okolic z pokładu kajaka, którym można dopłynąć do jednej z wielu malowniczych, dzikich plaż. Wybrzeże dodatkowo otoczone jest latarniami morskimi, urokliwie wyłaniającymi się z leśnych terenów. Fani romantycznych spacerów o zachodzie słońca także nie będą rozczarowani.

Park Fathom FiveNajwiększy na świecie zbiornik wody pitnej może pochwalić się także największą na świecie wyspą zlokalizowaną na jeziorze. Manitoulin mieści się na drugim co do wielkości akwenie – Huron. Wyspa, której nazwa oznacza „władzę duchów Monitou”, nie jest jedynym lądem pośrodku tego jeziora. Wysepki są jedną z największych atrakcji, ponieważ przy dobrej pogodzie można je nie tylko zwiedzać, ale także na nich biwakować. Ktoś, kto zamiast podziwiać dziką przyrodę woli cieszyć wzrok dorobkiem marynistyki, odnajdzie się w Parku Fathom Five. Będzie tam mógł podziwiać liczne wraki statków, a wśród nich najbardziej znany – Sweepstakes. Doskonale zachowane szczątki kanadyjskiego szkunera znajdują się jedynie 6m pod powierzchnią wody. Fani nurkowania mogą przekonać się, że wewnątrz robi naprawdę piorunujące wrażenie.

Jezioro Michigan najczęściej kojarzone jest ze zdjęciami przedstawiającymi granicę wody i miasta Chicago. Atrakcyjne pod względem wypoczynku miejsca tej aglomeracji skupiają się właśnie wokół jego brzegu. Nie jest to jednak jedyne, co oferuje ten akwen. Podobnie jak swoi więksi bracia, Michigan charakteryzuje się niezwykle czystą wodą pozwalającą podziwiać zatopione statki i uprzyjemniającą turystykę wodną. Przed zwiedzaniem tego obszaru należy zadbać o odpowiedni strój – Chicago nie bez powodu nazywane jest wietrznym miastem. Potwierdzić mogą to fale, które na jeziorze potrafią dochodzić do 7 metrów wysokości. Miłym dla oka efektem tego typu pogody są powstające wokół brzegów wydmy.

Wodospad NiagaraErie i Ontario, czyli dwa pozostałe akweny, słyną przede wszystkim z łączącej je rzeki Niagara. Mająca swój początek w pierwszym z nich, utworzyła jedną z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji Stanów Zjednoczonych – mowa o znajdującym się nieopodal Ontario wodospadzie Niagara. Same jeziora są warte odwiedzenia szczególnie dla miłośników wędkarstwa. Znajdujące się tam największe komercyjne stawy hodowlane można nazwać rajem dla fanów tego rodzaju wypoczynku. Nie zawiodą się także amatorzy ornitologii, którzy z pewnością spędzą długie godziny na podmokłych brzegach jeziora Ontario będących naturalnym siedliskiem wielu gatunków ptaków. Zaskoczeniem może okazać się nietypowy jak na jezioro widok – Erie dzięki połączeniu z wodami morskimi, często gości na swych wodach potężne kontenerowce i tankowce.

Wielkie Jeziora, jak sama nazwa wskazuje, nie są atrakcją, którą można zobaczyć jednego dnia. Można śmiało powiedzieć, że przeznaczenie na zwiedzanie tego obszaru nawet całego tygodnia pozostawi spory niedosyt, jednak poświęcony na to czas zostanie w pełni wynagrodzony. Liczne atrakcje wodne i lądowe na pewno zadowolą najbardziej wybrednych miłośników wypoczynku zarówno aktywnego, jak i pasywnego.

Facebook