Thanksgiving, czyli jak Amerykanie obchodzą Święto Dziękczynienia?

thanksgiving

Święto Dziękczynienia – inaczej Thanksgiving Day – to dzień, który większości z nas od razu kojarzy się ze Stanami Zjednoczonymi. Przypada co roku w czwarty czwartek listopada. Słysząc jego nazwę momentalnie na myśl przychodzi świeżo upieczony indyk oraz ciasto dyniowe. Amerykanie niezależnie od religii, pochodzenia czy wieku, zbierają się w najbliższym gronie i składają sobie wyrazy szacunku oraz mówią, za co są sobie wdzięczni. Jednak jakie jeszcze panują tradycje Święta Dziękczynienia?

Historia Thanksgiving

Historia Święta Dziękczynienia zaczęła się już w 1612 roku, kiedy to Purytanie uciekli z Anglii ze względu na prześladowania religijne. Początkowo trafili do Holandii, jednak stamtąd udali się statkiem Mayflower do Ameryki, kiedy rozczarowali się holenderskim sposobem życia. Duża część pielgrzymów (46 ze 102 osób) zmarła jeszcze na pokładzie statku lub już na lądzie z głodu. Mimo tego Purytanie postanowili wraz z 91 Indianami z plemienia Wampanoagów uczcić obfite żniwa organizując ucztę. Dla plemienia była to piąta z sześciu tradycyjnych ceremonii dziękczynnych w ciągu roku i trwała trzy dni. W 1863 roku Abraham Lincoln ustanowił Dzień Dziękczynienia narodowym świętem.

Jakie są tradycje Święta Dziękczynienia?

tradycje-swieta-dziekczynieniaNajbardziej znaną tradycją tego dnia jest zdecydowanie rodzinny obiad, gdzie nie brakuje ogromnego, pieczonego indyka, nadziewanego owocami, który podany jest z sosem pieczeniowym oraz żurawinowym. Stąd też wzięła się kolejna alternatywna nazwa tego dnia – Turkey Day. Na dziękczynnym stole nie może zabraknąć również ciasta dyniowego, słodkich lub tłuczonych ziemniaków oraz kukurydzy. Kolejną tradycją Święta Dziękczynienia jest od 1924 roku parada Macy’s Thanksgiving Day w Nowym Jorku. Znana przede wszystkim z platform przedstawiających ogromnego indyka, polityków z całego świata czy postaci z bajek. Ostatnią platformą jest ta ze Świętym Mikołajem, która jest zapowiedzią zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia. Również Prezydent USA co roku bierze udział w Turkey Pardon – czyli ułaskawieniu indyka. Zapoczątkował to George Bush w 1989 roku, który symbolicznie dał wolność indykowi, zamiast go zabijać.

Ciekawostki o Święcie Dziękczynienia

swieto-dziekczynieniaWedług wyliczeń, co roku we względu na Święto Dziękczynienia w Stanach Zjednoczonych przyrządza się około 47 milionów indyków. Co zaskakujące – Indianie i Purytanie, którzy zapoczątkowali ten dzień wcale nie jedli indyka. Rozdzielili oni między sobą trzy jelenie, dziki, kaczki oraz gęsi. Jest to razem z Dniem Niepodległości jedyne święto, które jest całkowicie Amerykańskie i uwzględnia każdego, kto mieszka w tym kraju, niezależnie od pochodzenia i religii.

Warto znać tradycję oraz historię tego wspaniałego, amerykańskiego święta. Coraz więcej osób ze wszystkich zakątków świata, które fascynuje się kulturą Stanów Zjednoczonych decyduje się na świętowanie również w swoim domu. Zdecydowanie powinniśmy wyrażać wdzięczność naszym bliskim na co dzień, jednak w pędzie życia często o tym zapominamy. Takie święto to też świetny pretekst, aby spotkać się z najważniejszymi dla nas osobami i powiedzieć “dziękuję”.

Facebook