Times Square – z czego słynie „Skrzyżowanie Świata”?

times-square

Wielkie ekrany, migające neony, miliony turystów i charakterystyczny pośpiech. Chyba nie ma na świecie bardziej znanego skrzyżowania niż Times Square. Nie bez powodu nazywa się je „Skrzyżowaniem Świata”. Jeśli chodzi o rozpoznawalność, mieści się zaraz obok Piątej Alei i Tiffany’ego, a każdy przechodzący zatrzymuje się, by zrobić chociaż kilka zdjęć. Serce Nowego Jorku rocznie jest odwiedzane przez prawie 40 milionów osób. Jakie są atrakcje na Times Square, że jest tam zawsze taki tłum? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule.

Z czego słynie Times Square?

times-squareTimes Square to skrzyżowanie położone w samym sercu Manhattanu, gdzie przecinają się ze sobą Siódma Aleja i prostopadłe do niej ulice wraz z przechodzącym tuż obok Brodwayem. Z czego słynie ten plac, że nigdy nie brakuje tam turystów? Przede wszystkim z reklam. O ile w niektórych miejscach na świecie protestuje się przeciwko reklamom na budynkach, o tyle na Times Square ludzie przyjeżdżają po to, żeby je oglądać. Z tego samego względu jest to raj dla reklamodawców – to idealne miejsce do tego, żeby pokazać swój produkt czy firmę, bo to skrzyżowanie odwiedzane jest przez blisko 40 milionów turystów rocznie. To właśnie tutaj jest usytuowane TKTS – miejsce, w którym można za okazyjną cenę kupić bilety do nowojorskich teatrów. Zniżki sięgają nawet 50 %, a schody prowadzące do TKTS nigdy nie są puste – są dla turystów alternatywą ławki w parku.

Główną atrakcją na Times Square jest jednak sylwester. To w ostatni dzień roku zjeżdża się tutaj blisko milion osób tylko po to, by zobaczyć spadającą z nieba wielką, świetlną kulę (Dropping off the Ball). Waży ona 6 ton i ma średnicę 4 metry. Lśni jak kryształ po to, żeby o północy spaść z nieba przy piosence Franka Sinatry New York, New York łącznie z kolorowym konfetii, które obsypuje wszystkich obecnych na Skrzyżowaniu Świata. To tradycja znana od ponad stu lat. Jednocześnie Times Square (jak zresztą cały Nowy Jork) jest miejscem, gdzie na każdym kroku można spotkać jakąś sławę z czerwonego dywanu. Lepiej miejcie oczy szeroko otwarte!

Czego jeszcze nie wiesz o „Skrzyżowaniu świata”?

Times Square nie zawsze się tak nazywało. Kiedyś nosiło nazwę Longacre Square, a tę dzisiejszą zawdzięcza – jak się można słusznie domyślać – tygodnikowi The New York Times. Kiedy tylko redakcja tej prasy przeniosła się do wieżowca Times Building (dziś: One Times Square), skrzyżowanie zyskało jej nazwę. Świadczy to o ogromnym znaczeniu tygodnika dla miasta. Do lat 90. jednak Times Square nie cieszyło się dobrą sławą. Uważane było za miejsce dobre dla wielbicieli pornografii albo kryminalistów – to tam był największy rozwój hazardu i prostytucji. Dopiero w połowie lat 90. ówczesny burmistrz zdecydował się na zrobienie porządku z miejscem, które dziś jest główną atrakcją turystyczną Nowego Jorku. Zlikwidował teatry dla dorosłych, oczyścił skrzyżowanie z handlarzy narkotyków i zwiększył bezpieczeństwo terenu.

Całkiem niedawno, bo w 2011 roku wszedł w życie zakaz palenia papierosów na Times Square, co sprawia, że plac jest zupełnie wolny od dymu tytoniowego. Jeśli ktoś skusi się na jego złamanie, będzie musiał liczyć się z karą 50 dolarów.

Times Square jest jednym z ulubionych miejsc scenarzystów. Plac pojawia się w zadziwiająco cichej wersji w Vanilla Sky, a później w I am legend wraz z całą panoramą Nowego Jorku. Miejscowi unikają tego miejsca ze względu na ogromny tłum, jednak turystów to nie odstrasza. Jeśli przyjeżdżasz do tego miasta, Skrzyżowanie Świata musi znaleźć się na Twojej liście do odwiedzenia – 40 milionów osób rocznie tam się pojawia, Ty też musisz to zobaczyć!

Facebook