Top 10, czyli najpopularniejsze symbole USA

ikonka

Z pewnością nie ma osoby, który nie byłaby w stanie wymienić ani jednego emblematu czy miejsca kojarzącego się jednoznacznie z USA. Przedstawiamy 10 najpopularniejszych symboli, które na trwałe wpisały się w świadomości ludzi na całym świecie i są nierozerwalnie związane ze Stanami Zjednoczonymi.

 

hollywoodHollywood

Hollywood to dzielnica Los Angeles będąca najsłynniejszym na świecie ośrodkiem przemysłu filmowo-telewizyjnego. Zlokalizowana jest tutaj większość znanych wytwórni filmowych, dlatego Hollywood uznać można za symbol amerykańskiego kina. Założone zostało w 1887 roku przez Harveya Hendersona Wilcoxa. Godne uwagi jest również zlokalizowane niedaleko Walk of Fame, znane jako Aleja Sław, w której na chodnikach odlanych jest 2400 gwiazd symbolizujących ludzi ze świata show-biznesu. W okolicy znajduje się także kino Kodak Theatre, które jest siedzibą corocznej Gali Oscarowej.

statuaStatua Wolności

Symbol „wolności opromieniającej świat”, podarowany Amerykanom przez Francuzów, jako upamiętnienie uchwalenia Deklaracji Niepodległości. Posąg zlokalizowany jest na Libelty Island w stanie New Jersey i liczy 93 metry wysokości. W 1924 roku został ogłoszony narodowym pomnikiem USA. Przedstawia kobietę, trzymającą w prawej ręce pochodnię która nawiązuje do postępu. W lewej ręce znajduje się tablica symbolizująca amerykańskie prawo – widnieje na niej data odzyskania przez Stany Zjednoczone wolności. Statua jest jednym z największych pomników na świecie i zyskała miano jednego z najpopularniejszych symboli USA.

empire state buildingEmpire State Building

Empire State Building określony został przez American Society of Civil Engineers jako jeden z 7 cudów świata. Wieżowiec znajduje się w Nowym Jorku i został oddany do użytku w 1931 roku. Zaliczany jest do najwyższych budynków na świecie. Jego wysokość do dachu wynosi 381 metrów. zbudowany w stylu art déco. Początkowo przeznaczony był jako przystań i port dla Zeppelinów, obecnie większość komercyjnych stacji radiowych i telewizyjnych ma umiejscowione tam stacje nadawcze. Jego nazwa wywodzi się od przydomku stanu Nowy Jork, na który tradycyjnie mówi się Empire State.

spiewanie hymnuHymn „Gwiaździsty Sztandar”

Zatwierdzony w 1931 roku przez Kongres Stanów Zjednoczonych państwowy hymn, do którego tekst napisał Francis Scott Key, a melodię skomponował w 1800 roku John Stafford-Smith. Hymn stworzony został podczas ostrzału Baltimore przez Anglików, po których wycofaniu mieszkańcy zaczęli wspólnie świętować i śpiewać słowa ułożone przez Keya.

flagaFlaga USA

Państwowy symbol Stanów Zjednoczonych przedstawia 13 poziomych białych i czerwonych pasów, ułożonych na przemian, będących odpowiednikiem 13 kolonii. W lewym górnym rogu dostrzec można 50 białych pięcioramiennych gwiazd, które odnoszą się do 50 amerykańskich stanów. Flaga wywieszana jest na wszystkie najważniejsze święta państwowe, a dla Amerykanów oznacza symbol wolności i praw zagwarantowanych przez konstytucję.

dollarDolar amerykański

Oficjalna waluta Stanów Zjednoczonych, która używana jest także na terytoriach zależnych od USA. Banknoty ozdobione są twarzami najwybitniejszych postaci, które wywarły wpływ na historię i kulturę Stanów, m.in. George’a Washingtona i Abrahama Lincolna. Na dolarze widnieje także podobizna Alexandra Hamilltona, który opracował projekt utworzenia nowej waluty.

 
 
 
 

yellow cabsTaksówki amerykańskie

Do symboli jednoznacznie kojarzących się ze Stanami Zjednoczonymi zaliczane są także Yellow Cabs, czyli żółte taksówki poruszające się po ulicach Nowego Jorku. Dla potwierdzenia ich autentyczności, na przodzie maski montowane są oficjalne medaliony, a kierowcę od pasażerów oddziela płyta z grubego plastiku. O tym, czy taksówka może zabrać pasażerów, informują wyłączone światła lub włączone światło off-duty, którego zapalenie informuje o rezerwacji taksówki. Pasażerowie zobowiązani są do pokrycia kosztów dodatkowych, takich jak przejazd przez mosty i tunele.

makMcDonald’s

McDonald’s to sieć barów szybkiej obsługi, która założona została przez braci Richarda i Maurice’a McDonaldów w 1940 roku. Pierwsza knajpa powstała w San Bernardino w Kalifornii. Bary zajmują się serwowaniem popularnych dań typu fast-food, by umożliwić spieszącym się ludziom szybkie spożycie posiłku. Czas otrzymania zamówienia to zaledwie kilka minut, a bary oferują jedzenie serwowane zarówno na miejscu, jak i na wynos. Obecnie McDonald’s można spotkać w większości krajów na świecie.

indykIndyk na Święto Dziękczynienia

Dzień Dziękczynienia obchodzony jest w ostatni czwartek listopada na pamiątkę spożycia pierwszego dziękczynienia w 1621 roku. Tradycja została zapoczątkowana przez kolonizatorów przybyłych z Anglii. Potrawą królującą na stołach we wszystkich amerykańskich domach jest wtedy pieczony indyk podawany z sosem żurawinowym. Przed upieczeniem należy natrzeć mięso mieszanką ziół. Oprócz niego do tradycyjnych potraw należą słodkie ziemniaki i ciasto z dyni. Święto Dziękczynienia obchodzone jest przez wszystkich Amerykanów bez względu na wyznanie i pochodzenie.

futboolFutbol amerykański

Futbol amerykański jest najpopularniejszym sportem kontaktowym w Stanach Zjednoczonych. Podczas gry uczestnicy grupują się w dwa jedenastoosobowe zespoły, których celem jest zdobycie jak największej ilości punktów w ustalonym czasie. Pozyskiwanie punktów możliwe jest dzięki przeniesieniu piłki przez linię punktową, rzucenie jej do zawodnika stojącego za tą linią lub wrzuceniu piłki do bramki przeciwnika. Standardowy mecz składa się z czterech 15-minutowych zagrywek, jednak czas gry może zostać zatrzymany, dlatego może ona trwać nawet do trzech godzin.

Facebook