TOP 3 największych bibliotek USA

biblioteka w nowym jorku

Wielu z nas, nie zdaje sobie sprawy z tego, że w Stanach Zjednoczonych znajdują się jedne z największych bibliotek świata. Wybierając się w podróż po USA, nie można zapomnieć o odwiedzeniu części z nich – jest to, nie tylko, obowiązkowy punkt wycieczki dla wszystkich moli książkowych. Miejsca te na pewno podbiją serca miłośników historii i architektury.

Biblioteka Kongresu w Waszyngtonie

Tytuł największej biblioteki w Stanach Zjednoczonych bez wątpienia należy do Biblioteki Kongresu mieszczącej się Waszyngtonie. W jej zbiorach znajduje się ponad 95 milionów wszelkiego rodzaju, woluminów. Stoją one na półkach, których łączna długość wynosi ponad 960 kilometrów. Instytucja została założona w 1800 roku, jednak ze względu na ilość pozycji, w 1897 konieczne było wybudowanie naprzeciwko Kapitolu, służącego za główną siedzibę, budynku o nazwie Thomas Jefferson Building. Poza tym, że czytelnia posiada wiele cennych tytułów, zachwyt może budzi sam gmach, który cieszy fanów architektury bogatymi mozaikami, płaskorzeźbami czy malowidłami. Znajduje się tam również wystawa, na której zobaczyć możemy słynne przemówienie “I have a dream”, działającego przeciwko dyskryminacji rasowej,  Martina Luther Kinga.

bibliotekaNowojorska Biblioteka Publiczna

Inną, niewątpliwie bardzo ważną placówką, w Stanach Zjednoczonych jest Nowojorska Biblioteka Publiczna, w której znajdziemy około 50 milionów woluminów.  Jej pomysłodawcą był gubernator Samuel J. Tilden. Spadek po jego śmierci, wynoszący 6 milionów dolarów, został przekazany właśnie na utworzenie czytelni, z której każdy mieszkaniec miasta  może nieodpłatnie skorzystać.  Uroczyste otwarcie odbyło się w 1911 roku i szacuje się, że tylko pierwszego dnia odwiedziło ją ok. 50 tysięcy osób. Budynek, którego strzegą posągi lwów, znajduje się na rogu piątej alei. Uwagę zwiedzających, bez wątpienia przykują również spektakularne fontanny znajdujące się przed nim. W zbiorach biblioteki obejrzeć możemy także cenne zabytki, jak między innymi wydrukowaną przez Gutenberga Biblię czy Deklarację Niepodległości.

Biblioteka Publiczna w Bostonie

Do największych czytelni w Stanach Zjednoczonych bez wątpienia zalicza się także Bostońska Biblioteka Publiczna. Znaleźć w niej możemy około 23 milionów pozycji. Za rok jej założeniu uważa się 1848, jednak czytelnikom została udostępniona dopiero w 1854 roku. Kluczowe, dla jej powstania role odegrali George Tivknor, ówczesny profesor Harvardu, Francuz Alexandre Vattemare i Josiaq Quinycy Junior. Budynek, w którym znajduje się instytucja, bez wątpienia przykuje uwagę fanów modernizmu.  Samo wnętrze robi też duże wrażenie – zdobi je, między innymi, popiersie wcześniej wspomnianego Ticknora.

Za sprawą bibliotek, bez wątpienia, możemy dowiedzieć się wiele na temat historii i tradycji danego kraju. Sposób w jaki zostały zbudowane, gdzie je umiejscowiono, a także okoliczności w jakich powstały dane placówki, są cennym źródłem informacji na temat losów człowieka na przestrzeni czasów.

Facebook