Urzekająca Dolina Śmierci – co warto wiedzieć

Jednym z obowiązkowych punktów wycieczki po Kalifornii jest Dolina Śmierci, nazywana najgorętszym miejscem na świecie. Co roku przyciąga ona wielu turystów, zachęcając ich pięknymi widokami, a także tajemniczymi zjawiskami.

Dolina Śmierci – podstawowe informacje

Death Valley, czyli Dolina Śmierci leży w stanie Kalifornia, niedaleko Las Vegas. Swoją nazwę zawdzięcza wysokim temperaturom tam panującym, przez które w okresie tak zwanej “gorączki złota”, wielu poszukiwaczy ledwie uchodziło z życiem. Nie bez powodu też miejsce to nosi miano jest najgorętszego na świecie – to właśnie tam w czerwcu 1913 roku odnotowano 57,7 stopni celsjusza, co do dzisiejszego dnia stanowi światowy rekord temperatury powietrza. Wbrew temu noce są  niezwykle chłodne, ponieważ wtedy termometr wskazuje zazwyczaj okolice zera. Mówiąc o rekordach trzeba wspomnieć o  znajdującej  się tam największej depresji Ameryki Północnej – punktu leżącego blisko 86 metrów poniżej poziomu morza. Dolina Śmierci przyciągnie także fanów kosmosu oraz science fiction. To w tym miejscu kręcono wiele ujęć do filmów z serii “Gwiezdne Wojny”. Znajduje się tam także Area 51 Alien Center, gdzie możemy zakupić gadżety związane z teoriami spiskowymi dotyczącymi tajemniczych badań prowadzonymi na terenie placówki wojskowej, jaką jest Strefa 51.

death valleyWędrujące kamienie

Przez wiele lat jedną z największych zagadek Doliny Śmierci stanowiły Wędrujące Kamienie. Dokładniej chodziło tutaj o przesuwające się w tajemniczy sposób głazy, za którymi ciągnęły się długie, ewidentnie pozostawione przez nie, ślady. Często zdarzało się, że przemieszczały się one w parach, zostawiając równe tropy, przypominające odciski kół. W pewnym momencie sprawę pod lupę wzięło nawet NASA. W końcu jednak udało się nagrać całą sytuację i ją wyjaśnić. Głazy swoje położenie zmieniają wskutek pojawiającego się na ziemi nocą, kiedy temperatura spada poniżej zera, lodu, który pęka i pod wpływem podmuchów wiatru powoduje “wędrówkę” kamieni.

Atrakcje turystyczne w Dolinie Śmierci

Jednym z niewielu znaków wskazujących w Dolinie Śmierci na znajdowanie się tam cywilizacji jest Scotty’s Castle, zwany także Ranczem Doliny Śmierci. Jest to dwupiętrowa willa wybudowana w latach 20stych XX wieku. Nazwa mylnie pochodzi od nazwiska poszukiwacza złota Waltera E. Scotta, nigdy nie będącego właścicielem posiadłości, który namówił biznesmena, Alberta Johnsona, do budowy rancza właśnie w tej konkretnej lokalizacji. Fanów okresu amerykańskiej Gorączki Złota przyciągnie również Ghost Town, czyli opuszczone domki, zamieszkiwane w czasach funkcjonowania kopalni, na przełomie XIX I XX wieku. Przez ich stan na myśl mogą przywodzić miasteczko z horroru. Obowiązkowym punktem w czasie odwiedzin w Dolinie Śmierci jest też Zabriskie Point, czyli punkt widokowy, gdzie zaobserwować można nietypowe formacje skalne w różnych odcieniach przywodzących na myśl powierzchnię innej planety. Szczególnie spektakularne są one o zachodzie słońca, kiedy to padające na nie odcienie czerwieni budują niepowtarzalną aurę. Koniecznie należy odwiedzić również Badwater Basin, czyli najniższy punkt tej części Ameryki, będący pozostałościami po zbiorniku wodnym, który wyparował niemal w całości.

Dolina Śmierci jest miejscem, które niewątpliwie warto odwiedzić. Nie należy jednak bagatelizować przygotowań do wycieczki tam. Przede wszystkim wziąć pod uwagę trzeba panujące warunki atmosferyczne, ponieważ nie na darmo mówi się o dolinie, że jest najgorętszym miejscem na Ziemi.

Facebook