Waszyngton, czyli z czego słynie stolica USA?

Zwiedzając Wschodnie Wybrzeże USA nie można nie zajrzeć do Waszyngtonu, który jest jednym z najważniejszych miast w całym kraju. Wizyta w D.C. dla wielu osób jest prawdziwym zaskoczeniem – znacznie różni się on od innych słynnych aglomeracji, takich jak Nowy Jork czy Seattle. Sprawdź z czego słynie stolica USA i jakie są najważniejsze atrakcje Waszyngtonu.

Serce amerykańskiej polityki

Waszyngton jest najważniejszym ośrodkiem politycznym Stanów Zjednoczonych, bowiem to właśnie tam mieszczą się siedziby trzech filarów władzy federalnej. Wszystkie najważniejsze budynki, doskonale znane między innymi z czołówki serialu House of Cards, znajdują się wzdłuż 3-kilometrowego szlaku The National Mall. Swój początek trasa bierze w okolicy Kongresu, idąc dalej mija się również słynny obelisk, czyli pomnik Jerzego Waszyngtona oraz memoriał II wojny światowej. Zwieńczeniem The National Mall jest mauzoleum Abrahama Lincolna – jednego z najważniejszych prezydentów USA. Aby zobaczyć Biały Dom należy nieco odbić z głównego szlaku. Co najważniejsze, do wszystkich wymienionych miejsc można wejść bezpłatnie! Warto jednak pamiętać, że wizyta w części z nich wymaga wcześniejszego zarejestrowania się na odpowiednich stronach internetowych.

The Walking City

waszyngtonChoć waszyngtońskie metro jest 3 największym w Stanach Zjednoczonych, zaraz po Nowym Jorku i Chicago, to poruszanie się nim po mieście nie jest najłatwiejsze – obowiązuje w nim kilka różnych taryf biletowych, w centrum nie ma wielu stacji, a w dodatku jest dosyć drogie. Jednak nie oznacza to dla turystów zupełnego bankructwa, bowiem Waszyngton jest słynny z tego, że najważniejsze punkty znajdują się w zasięgu… stóp. Spacerowanie z punktu A do punktu B, czyli coś niemożliwego do dokonania w innych amerykańskich aglomeracjach, w D.C. jest zupełnie normalne. Właśnie dlatego Waszyngton zasłynął na całym świecie jako The Walking City. Natomiast przy przemieszczaniu się na dłuższe dystanse, warto skorzystać z taksówek, szczególnie jeśli podróżujecie w kilka osób.

Waszyngton – miasto muzeów

Waszyngton słynie z olbrzymiej liczby muzeów, do których można wejść zupełnie za darmo przez 7 dni w tygodniu o każdej godzinie – i nie ma tu żadnych haczyków w postaci sugerowanych cen wstępu. Wszystkie 19 instytucji zlokalizowanych jest w obrębie The Smithsonian, tuż przy The National Mall. Do z najbardziej interesujących atrakcji należy z całą pewnością Muzeum Lotnictwa i Kosmosu, w którym znajdują się liczne repliki samolotów i statków kosmicznych. Jest to muzeum interaktywne, dlatego też podczas wizyty można na kilka minut zasiąść między innymi za sterami Boeinga. Rekordy popularności bije również Muzeum Historii Naturalnej – równie imponujące co to nowojorskie, lecz znacznie mniej zatłoczone.

Zwiedzanie Waszyngtonu to nie tylko zanurzenie się w historii Ameryki, ale też szansa na obcowanie ze sztuką i nowoczesnymi technologiami w miejscowych muzeach. To miasto to zdecydowanie must see w Stanach Zjednoczonych. Będąc już w Waszyngtonie koniecznie należy pamiętać o zrobieniu sobie zdjęcia na tle Białego Domu!

Facebook