White House – Biały budynek władzy

WhiteHouse

Jak każdemu wiadomo, White House, czyli Biały Dom to zlokalizowana w Waszyngtonie rezydencja i miejsce pracy prezydentów USA. Do tej pory budynek ten zyskiwał różne nazwy – znany był zarówno jako Pałac Prezydencki, Dom Prezydencki czy Siedziba Władz Wykonawczych. Swoją aktualną nazwę Biały Dom zawdzięcza prezydentowi Rooseveltowi. Co najważniejsze, od lat pełni jednak jedną, niezmienną rolę – gości w swych ścianach prezydentów najbardziej rozpoznawalnego na świecie państwa.

Inicjatorem budowy tego obiektu był w 1792 roku George Washington – pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych. Niestety nie doczekał przeprowadzki do nowego lokum – zmarł 3 lata przed zakończeniem trwającej 8 lat budowy. Pierwszym urzędującym w nim prezydentem był więc jego następca – John Adams.

Biały DomGmach Białego Domu składa się z trzech głównych części: Zachodniego i Wschodniego Skrzydła oraz Rezydencji Wykonawczej. Obok głównego budynku znajduje się gmach Urzędu Wykonawczego Prezydenta Stanów Zjednoczony i przyległe tereny, w tym dwa ogrody, tworzące tak zwany kompleks Białego Domu. Prezydent i jego rodzina mieszka na drugim i trzecim piętrze w części Rezydencji Wykonawczej. Dobudowane w 1902 roku Zachodnie Skrzydło to miejsce pracy prezydenta i urzędników – ta część Białego Domu jest całkowicie zamknięta dla zwiedzających. Wschodnie Skrzydło z kolei powstało głównie w celu ukrycia budowy podziemnego bunkra dla prezydenta i jego rodziny, który jest czynny do tej pory. Obecnie w tej części urzęduje żona prezydenta i jej personel. Biały Dom był niejednokrotnie przebudowywany i remontowany – między innymi ze względu na pożary.

W Białym Domu znajduje się 132 pokoi, 35 łazienki, 412 drzwi, 147 okien, 28 kominów, 3 windy i 8 zejść schodowych. Zapewniono także miejsce do rozrywki dla rodziny prezydenckiej, czyli kino, basen, kręgielnię, pokój bilardowy i bibliotekę. Ponadto na terenie posiadłości zbudowano kort tenisowy i ścieżkę do joggingu. Biały Dom posiada 5 prywatnych szefów kuchni, którzy gotują codziennie dla około 400 osób. Co ciekawe, każda kolejna para prezydencka wprowadza według własnego uznania zmiany w wystroju całego budynku.

Secret ServiceWhite House to również jeden z najlepiej strzeżonych budynków na świecie – nawet mimo tego, że każdego dnia odwiedza go kilka tysięcy turystów. Żaden z prezydentów do tej pory nie zdecydował się bowiem ograniczyć dostępu zwiedzającym. Mimo zaawansowanej ochrony, niejednokrotnie na terenie Białego Domu dochodziło do niebezpiecznych incydentów – ostrzelania rezydencji, przesyłki z materiałami wybuchowymi czy groźby terrorystyczne. Nad bezpieczeństwem budynku oraz prezydenta, oprócz wszelkiego rodzaju systemów bezpieczeństwa, takich jak czujniki, detektory czy monitoring przestrzeni powietrznej, czuwają tajni agenci ochrony, czyli Secret Service.

Ciekawostką jest, że Biały Dom jest najczęściej niszczonym miejscem w filmach, dotyczących ataków obcych lub katastrof naturalnych w Stanach Zjednoczonych. Motyw ten wykorzystany był między innymi w „2012”, „Pojutrze”, „Dniu Niepodległości” czy „Dniu Zagłady”.

Lincoln duchRezydencja prezydencka znana jest również z pojawiających się tam duchów. Najbardziej znanym jest zjawa Abrahama Lincolna, którego widziano wiele razy w pobliżu jego byłej sypialni. Na strychu można usłyszeć głos prezydenta Harissona, widziano także zjawy pierwszych dam – ducha Abigail Adams, robiącej pranie zobaczyć można w Sali Wschodniej, a Dolley Madison spoglądającej na Ogród Różany. Ponadto zobaczenie ducha czarnego kota w suterenie jest ponoć zwiastunem tragedii narodowych. White House znany jest także z innych z niewiarygodny historii. Jedną z nich jest między innymi śmierć prezydenta Lincolna. Przyśniło mu się, że w Sali Wschodniej kilku mężczyzn płakało nad katafalkiem, na którym znajdowała się trumna z jego ciałem. Niedługo później zmarł ów prezydent, który spoczął w trumnie na takim właśnie podwyższeniu.

White House to bezsprzecznie najważniejszy symbol historii i kultury Stanów Zjednoczonych. Warto więc wykorzystać fakt, że Biały Dom jest jedyną rezydencją prezydencką na świecie dostępną dla turystów, i spojrzeć z bliska na to historyczne miejsce pracy amerykańskiej głowy państwa.

Facebook