Wielkanoc w Polsce a w USA

wielkanoc w polsce i usa

Wielkanoc dla Polaków jest jednym z najważniejszych świąt w roku. Moment spotkań rodzinnych, przygotowywanie tradycyjnych potraw czy dzielenie się jajkiem przy stole to towarzyszące tym chwilom zwyczaje. Dla Amerykanów jednak Święta Wielkanocne nie należą do tak hucznie celebrowanych. Dowiedz się jak wygląda Wielkanoc w Stanach Zjednoczonych i przekonaj czym różnią się od polskiej tradycji.

Niedziela Palmowa w USA

W Polsce co roku przygotowujemy własnoręcznie palmę wielkanocną i wybieramy się z nią do kościoła. W Stanach natomiast obyczaj ten funkcjonuje zupełnie inaczej. Przed wejściem do świątyni wystawione są ogromne kosze z długimi liśćmi wspomnianej rośliny. Każdy bierze ze sobą jedną z gałązek i wchodzi z nią do kościoła. Procesja z palmami w rękach wiernych prowadzi aż do ołtarza, co budzi wiele emocji i przepięknie się prezentuje.

Wielki Piątek i Sobota w USA

Jak dobrze wiemy, w Polsce Wielki Piątek to dzień ścisłego postu, podczas którego w liturgii przeżywamy tajemnicę męki i śmierci Jezusa. W tym dniu zakłada się również wstrzemięźliwość od spożywania produktów mięsnych. Jest to również czas, gdy razem z rodziną przygotowujemy pisanki wielkanocne, które znajdą się w koszyczku podczas święconki. A jak to wygląda w USA? Wielki Piątek nazywany jest tutaj tzw. ,,Good Friday”. Słowo ,,good” – dobry, rozumiane jest tutaj jako ,,święty” lub ,,pobożny”. Niektórzy nazywają ten dzień także ,,God Friday”. Wielka Sobota jest w zasadzie dniem jak każdy inny, a tradycja święcenia pokarmów jest nieznana.

Jak Amerykanie traktują Wielkanoc?

szukanie jajekWielkanoc jest najważniejszym świętem dla chrześcijan. W Polsce jest obchodzona bardzo poważnie, a przygotowania do niej trwają parę dni. Amerykanie natomiast nie traktują tego święta w taki sposób. Jest ono dla nich dopiero czwartym pod względem ważności, zaraz po Bożym Narodzeniu, Święcie Dziękczynienia oraz Święcie Niepodległości. W praktyce trwa ono jedynie jeden dzień – Niedzielę Wielkanocną. Poniedziałek jest tam zwykłym dniem pracującym, a także idealną okazją na zakupy ze względu na organizowane liczne promocje w centrach handlowych. Widok biesiadowania przy stole całych rodzin jest tam raczej nieznany. Podobnie jak w Polsce, jedną z ulubionych zabaw dzieci jest szukanie zgubionych przez wielkanocnego zajączka pisanek, za których odnalezienie otrzymują słodycze. Najsłynniejsze poszukiwania jajek oraz toczenie ich w ogrodzie ma miejsce w Białym Domu. W zabawie biorą udział dzieci z biednych rodzin, a prezydent USA rozdaje najmłodszym podczas zabawy prezenty i słodycze.

Zwyczaje Wielkanocne w USA

wieszanie pisanek na drzewieAmerykanie są znani ze swego zamiłowania do parad. Nie brakuje ich również w Wielkanoc, a najsłynniejsza – Easter Parade odbywa się na na Piątej Alei. Wtedy to większość Amerykanek zakłada kapelusz tzw. Easter Bonnet, wykonany z własnoręcznie przygotowanych ozdób, który stanowi on symbol odrodzenia i nowego początku. Symbolem świąt jest w Ameryce zając, malowane pisanki, a także ozdabianie nimi drzewek w ogrodzie. Podstawą menu są oczywiście jajka, szynka pieczona w słodkim sosie i różne ciasta. W USA nie ma zwyczaju świątecznego śniadania, a po niedzielnej mszy świętej rodziny wybierają się wspólnie na obiad do restauracji.

Święta Wielkanocne w Stanach Zjednoczonych obchodzone są zupełnie inaczej niż w Polsce. Jednak pomimo tego, że stanowią one jeden dzień są celebrowane w bardzo ciekawy sposób. Smykałka Amerykanów do zabaw, parady i przygotowanie kapeluszy dodają temu dniu wiele uroku.

Facebook