Wielki Kanion Kolorado – ósmy cud świata

wielki-kanion-kolorado

Wielki Kanion Kolorado określany jest często jako ósmy cud świata. Nie bez powodu, bowiem stojąc na jego krawędzi można obserwować imponujący krajobraz, który tworzą ogromne przestrzenie skalne niespotykane w żadnym innym regionie w takiej okazałości. Co jeszcze ma do zaoferowania Wielki Kanion Kolorado? Czy warto wybrać się na wyprawę do Arizony? O tym poniżej.

Czym tak naprawdę jest Wielki Kanion Kolorado?

Wielki Kanion Kolorado co roku przyciąga blisko pięć milionów turystów. Powodem takiego stanu rzeczy jest fakt, że stanowi on niecodzienne zjawisko natury. Jest to największy na świecie wąwóz powstały w północno-zachodniej części Arizony poprzez oddziaływanie wiatru, wody oraz temperatury, które drążyły skały przez miliony lat. Długość Wielkiego Kanionu Kolorado wynosi 443 km, natomiast szerokość mieści się w przedziale od 200 m do 29 km. Skały tworzące ten ósmy cud świata, liczą od 225 mln do 2 mld lat i zawierają skamieliny rozmaitych zwierząt, roślin, wśród których znajdują się, np. dinozaury.

Co ma do zaoferowania ósmy cud świata?

wielki-kanion-koloradoWielki Kanion Kolorado wiąże się z szeregiem interesujących atrakcji. Należy do nich między innymi replika budowli indiańskiej z czasów prehistorii – wieża strażnicza Desert View Watchtower, której powstanie datuje się na rok 1932. Z jej szczytu można podziwiać rozległy widok na obszar wąwozu i trzeba przyznać, że zapiera on dech w piersiach. Stosunkowo niedawno, bo w 2007 roku powstała platforma Skywalk wykonana z hartowanego szkła oraz stali. Podobnie jak wieża strażnicza, umożliwia ona delektowanie się niesamowitymi widokami. Często nazywa się ją najwyższym balkonem świata ze względu na to, że kanion można obserwować z wysokości liczącej nieco ponad 1200 m. Nie jest to darmowa atrakcja, ponieważ za wejście na Skywalk należy zapłacić ok. 30-70 USD w zależności od możliwości oferowanych przez dany rodzaj biletu. Najpiękniejsza krajobrazy Wielkiego Kanionu Kolorado można zbaczyć w miejscowości South Rim lub jadąc trasą Hermin Road.

Kiedy planować wylot i jak dojechać?

Wygląd krajobrazu Wielkiego Kanionu Kolorado zmienia się wraz z porami roku. To samo dotyczy panującej w nim temperatury, która latem osiąga więcej niż 40 stopni Celsjusza. Biorąc to pod uwagę, warto odwiedzić Arizonę jesienią lub wiosną, ponieważ warunki atmosferyczne nie będą ekstremalnie trudne do wytrzymania. Do Wielkiego Kanionu Kolorado prowadzi wiele połączeń lotniczych np. LOT czy US Airways. Przelot z przesiadką w Chicago zajmuje ok. 16 h, z którego przejazd do Grand Canyon trwa niecałe 4 h.

Wielki Kanion Kolorado to z pewnością fenomen natury – gwarantuje nie tylko niesamowite widoki, ale również ma wiele atrakcji do zaoferowania: platformę Skywalk, Hermit Walk czy centrum South Rim. Taka wyprawa to niesamowite przeżycie dla każdego podróżnika oraz możliwość obcowania z niecodziennymi zjawiskami ze świata natury.

Facebook