Wieża Diabła, czyli symbol stanu Wyoming

wieza-diabla

Wieża Diabła – nazwa brzmi groźnie i prawdę mówiąc dokładnie tak wygląda. Jest to góra w Wyoming mierząca 386 metrów (licząc od podstawy) i będąca jedynym tak wysokim punktem na całej otaczającej ją prerii. Jej kształt jest tak regularny, że trudno uwierzyć, że stworzyła ją natura. Obok grozy wzbudza również zachwyt i od wieków jest inspiracją do powstawania kolejnych legend i strasznych historii.

Wieża Diabła, czyli atrakcja stanu Wyoming

Wieża Diabła leży niedaleko Hulety nad rzeką Bella Fourche. Park Narodowy w Wyoming w Stanach Zjednoczonych, w którym znajduje się ta góra, jest miejscem wycieczek dla wielu turystów – dodatkową promocją tego miejsca jest to, że ten cud natury został w 1906 roku ustanowiony pomnikiem narodowym. Tajemnicza atrakcja stworzona została przez matkę ziemię, a konkretnie przez intruzję wulkaniczną. W samym sposobie jej powstania nie ma nic dziwnego – turystów i mieszkańców tego terenu dziwi jednak fakt, że góra wyrosła pośród niczego – wokół jest tylko płaska preria, nad którą szybuje różnorodne ptactwo: orły, bieliki, jastrzębie i wiele innych.

Góra Niedźwiedzia i zjawiska paranormalne

wieza-diablaOpisywany tu masyw ma też inną nazwę, która wynika z indiańskiej legendy. Jest określana także Górą Niedźwiedzia na wspomnienie siedmiu dziewcząt, które zostały cudownie uratowane, gdy ścigały je rozwścieczone niedźwiedzie. Według opowiadań rdzennych mieszkańców, dzieci, aby uchronić się przed nieszczęściem, wdrapały się na niewysoką skałkę, a bogowie podnieśli ją aż do samego nieba. Zwierzęta próbowały się na nią wdrapać, aby dopaść swoje ofiary i stąd wzięły się charakterystyczne żłobienia, które przypominają ślady wielkich pazurów.

Obok historii o niedźwiedziu opowiadana jest druga wersja wydarzeń, według której to diabeł stworzył swoją wieżę pośrodku niczego i do teraz urzęduje na jej szczycie. W związku z tym, że jest to jedyny tak wysoki punkt w promieniu wielu kilometrów, często w tę górę uderzają pioruny tworząc fantastyczne, choć niepokojące obrazy. Mieszkańcy mówią o tajemniczych światłach wokół Wieży Diabłów, a niektórzy alpiniści z przejęciem opowiadają o tym, że na samym szczycie tej niezwykle stromej góry jest mnóstwo szczurów, co samo w sobie tworzy łakomy kąsek dla tych, którzy lubują się w strasznych historiach. Obraz tego masywu został zresztą wykorzystany w filmie “Bliskie spotkanie trzeciego stopnia” Spielberga.

Devil’s Tower

Wieżę Diabła otaczają prerie, a po nich biegają urocze pieski preriowe, które turyści chętnie dokarmiają (choć oczywiście nie powinni tego robić). Wokół znajdują się kempingi wypełnione ludźmi chętnymi poczuć panującą tu atmosferę tajemnicy i grozy. Właśnie klimat tego miejsca sprawia, że jest ono tak atrakcyjna dla przyjezdnych.

Trudno uwierzyć, że matka natura postawiła na samym środku niczego tak wyjątkowy pomnik i że przy jego powstawaniu nie maczał palców ten, którego imieniem nazwano ten obiekt. Poza tym wszystkim, Devil’s Tower jest po prostu czymś, co może zachwycać swoim surowym pięknem i choćby z tego względu warto ją zobaczyć.

Facebook