Work&Travel – szansa na wyjątkowe studenckie wakacje w USA

Jeżeli jesteście studentami, to macie okazję przeżycia przygody życia. Warto przynajmniej jedno studenckie lato przeznaczyć na udział w programie Work&Travel. Work&Travel USA jest międzynarodowym programem skierowanym do studentów z całego świata, organizowanym pod egidą amerykańskiego Departamentu Stanu. Kładzie on nacisk na wymianę doświadczeń międzyludzkich, pogłębienie fascynacji kulturą amerykańską, podróżowanie oraz zarabianie niezbędnych do tego funduszy. Ważne jest to, że kilkumiesięczny wyjazd za granicę daje możliwość połączenia fantastycznej przygody z nabywaniem zawodowego i życiowego doświadczenia. Wspomnienia spędzonego w USA lata, zawiązanych przyjaźni będą wam towarzyszyć przez całe życie.

Właśnie w związku z możliwością przeżycia jedynej w swoim rodzaju przygody, tysiące studentów przybywa co roku do Stanów, by przez okres maksymalnie czterech miesięcy pracować wytrwale i zbierać fundusze na podróżowanie po tym niezwykłym kraju. Ostatnie trzydzieści dni swojego pobytu poświęcają na przejechanie Ameryki wzdłuż i wszerz, wykorzystując niepowtarzalną okazję do łamania wszelkich barier komunikacyjnych i językowych, czego nie zapewni żaden nawet najlepszy kurs.

Warunki uczestnictwa

Cały program objęty jest kilkustopniowym procesem rekrutacji, którego zaliczenie jest absolutnie konieczne. Dodatkowo uczestnik musi spełniać kilka bardzo ważnych warunków, by móc załapać się na atrakcyjne oferty pracy. Przede wszystkim trzeba być studentem i studiować na studiach licencjackich, inżynierskich lub magisterskich na uczelni publicznej bądź prywatnej w trybie dziennym jak i zaocznym/wieczorowym. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej w konsulacie amerykańskim student powinien być w posiadaniu aktualnego indeksu, przed obroną pracy magisterskiej. Natomiast student zaczynający swoją karierę akademicką musi mieć zaliczony pierwszy semestr, by kwalifikować się do Work&Travel USA. Nie można zapominać o umiejętnościach językowych – wymagany poziom powinien pozwalać na swobodną komunikację w środowisku anglojęzycznym. Oczywiście im lepsza znajomość języka angielskiego tym większa szansa na lepsze miejsce pracy i lepsze stanowisko.

Kto pierwszy ten lepszy

Pracę w USA można rozpocząć najwcześniej 25. maja, natomiast wrócić z programu należy do 1. października. Najczęściej studenci rozpoczynają program w połowie czerwca.

Rekrutację biura rozpoczynają w połowie października – warto wówczas zainteresować się ofertą i skorzystać z atrakcyjnych rabatów i promocji. Osoby wcześniej zapisane niejednokrotnie mają pierwszeństwo wyboru pracodawców. Pierwsze oferty pracy pojawiają się często już w listopadzie/grudniu. Warto więc już teraz rozpocząć procedurę rekrutacyjną.

Kto mi pomoże?

Biura, takie jak The Best Way przeprowadzają całą procedurę związaną z programem. Student na każdym etapie procesu rekrutacyjnego informowany jest o wymaganych dokumentach, które musi wypełnić i dostarczyć do biura. Biuro koordynuje zarówno proces aplikacyjny jak i procedurę wizową.
Na miejscu w USA student nie jest pozostawiony na pastwę losu – w razie jakichkolwiek problemów może skontaktować się z Fundacją, czyli organizatorem wyjazdu Work&Travel USA. Fundacja zapewnia studentom pomoc w nagłych wypadkach i czuwa nad prawidłowym przebiegiem programu.

Dodatkowo każdy student musi co miesiąc meldować się, informując o swoim aktualnym adresie zamieszkania i pracy. Niewywiązanie się z tego obowiązku będzie skutkowało zerwaniem dotychczasowej umowy, cofnięciem wizy i deportację.

Za ile i gdzie

Najczęściej stawki proponowane przez pracodawców wahają się od 7.50 do 10 $ za godzinę. Najpopularniejsze miejsca pracy dla studentów to kawiarnie i bary, parki narodowe oraz parki rozrywki. W ciągu tygodnia wypada około 40 godzin pracy. Zarobione pieniądze wystarczą Wam na zwiedzanie Stanów. Często praktykowane jest wypożyczanie samochodów paczką przyjaciół i zwiedzanie kraju samochodem. W końcu „Stany, Stany – fajowa jazda” 🙂

Facebook