Wszystko, co musisz wiedzieć przed wyjazdem do USA

usa wyjazd

Podróż do Stanów Zjednoczonych to marzenie wielu osób. Co jednak zrobić, żeby amerykański sen stał się rzeczywistością i nie prysnął jak bańka mydlana? Jest wiele aspektów, na które warto zwrócić uwagę przed wyjazdem, aby być przygotowanym na każdą okoliczność. Warto zrobić listę rzeczy, na które należy zwrócić uwagę podczas pobytu na nowym kontynencie, pomocny może okazać się zatem ten artykuł.

Inne miary, wagi i pieniądze – jak się nie pogubić?

dolar amerykańskiBrytyjczycy słyną z tego, że wszystko jest u nich “na opak”, ale jak się okazuje, Amerykanie także mają się czym popisać w tej kwestii. Po pierwsze waluta – na terenie Stanów Zjednoczonych obowiązuje dolar amerykański, którego wartość wynosi około 4 złotych. Po drugie wyjazd do Ameryki jest dobrym testem na znajomość języka angielskiego. Warto pamiętać, że w większości szkół uczy się brytyjskiej odmiany tego języka, która nieco odbiega od amerykańskiej. Dobrze jest zatem mieć przy sobie podręczny słownik. System miar także się tam różni, ponieważ długości nie są określane w kilometrach, lecz w stopach. Jedna stopa to około 30 centymetrów, zaś wagę podaje się w funtach, przy czym jeden funt to około 0,45 kilograma.

Co kraj, to obyczaj

Oczywiście różnice pomiędzy Ameryką a Polską nie kończą się na systemie miar i wag. Warto zwrócić uwagę na wtyczki, które są inne od tych, które każdy ma w domu. Można zatem zaopatrzyć się w odpowiednie przejściówki już w rodzinnym mieście. Ciekawą kwestią jest także dawanie napiwków, co w Polsce oznacza dobrą wolę, a w Ameryce niemal wymóg. Dlatego warto pamiętać o tym, że taksówkarz lub kelnerka mogą się zirytować, gdy otrzymają tylko tyle, ile wyniesie rachunek. Czasami napiwki są po prostu doliczane do paragonu, innym razem wypisuje się na nich kwoty sugerowane. Co ciekawe, w cenę produktów w sklepie nie jest wliczony podatek. Oznacza to, że jeśli wartość na półce wynosi dwa dolary, przy kasie może okazać się, że trzeba za nią zapłacić trzy, ponieważ należy dodać do tego podatek. Na pocieszenie można dodać, że niezwykle łatwo jest zwrócić zakupiony produkt, zwykle jest na to około 90 dni. Wystarczy powiedzieć “nie podoba mi się” i w większości przypadków reklamacja zostanie rozpatrzona pozytywnie. Warto także pamiętać o tym, iż nie ma jednego obowiązującego prawa na terenie całej Ameryki. Zmienia się ono w zależności od stanu i to, co legalne w jednym, może być nielegalne w innym. Dobrze jest zatem szczegółowo obserwować wszystkie zakazy i nakazy, a w razie potrzeby zapytać miejscowych, którzy słyną z bycia przyjaznymi i pomocnymi. Ciekawy jest także fakt, że w Ameryce wszystko jest duże – od porcji jedzenia, wielkich dolewek napojów w każdej restauracji, odległości pomiędzy miejscowościami aż po czterolitrowe butelki mleka. Trzeba się zatem przygotować na to, że po powrocie do kraju wszystko będzie sprawiało wrażenie zbyt małego.

Warto pamiętać, że lecąc do USA wkraczamy nie tylko w inną strefę czasową, ale do zupełnie obcej kultury. Dobrze jest ją obserwować z zaciekawieniem, ale należy także pamiętać, że obyczaje przyjęte w Polsce mogą się zupełnie różnić do amerykańskich.

Facebook