Zielona Ameryka, czyli jak obchodzi się Dzień św. Patryka w USA?

dzien-sw-patryka-w-usa

Choć Dzień św. Patryka to irlandzkie święto, jego obchody w USA są niemal tak huczne jak na Zielonej Wyspie – być może dlatego, że aż 40 milionów Amerykanów deklaruje celtyckie korzenie. To niemal 7 razy więcej osób niż liczy populacja całej Irlandii! Jak obywatele Stanów Zjednoczonych obchodzą Dzień św. Patryka?

Parady z okazji Dnia św. Patryka

dzien-sw-patryka-w-usaHuczne parady kroczące po najważniejszych ulicach miast to już prawdziwa tradycja w Dniu św. Patryka. Pierwszy taki pochód odbył się w 1737 roku w Bostonie – mieście, w którym Irlandczycy są najliczniejszą grupą etniczną. Pomysł na obchodzenie tego święta szybko podchwyciły inne miasta i również zaczęły organizować podobne przemarsze. Obecnie największa parada odbywa się oczywiście w Nowym Jorku. Jej uczestnicy kroczą jedną z najważniejszych ulic – 5 Aleją, która tego dnia jest niemal zupełnie zamknięta dla ruchu samochodowego. Tradycją jest, że zarówno maszerujący, jak i widzowie pochodu ubierają się na zielono – większość osób stawia na pojedynczy akcent w tym kolorze, ale niektórzy idą na całość i nawet włosy farbują na ten kolor!

Obchody Dnia św. Patryka w USA

dzien-sw-patryka-w-usaCo ciekawe, jedną z tradycji obchodów Dnia św. Patryka w USA jest podświetlanie znanych budynków na zielono. Charakterystyczny dla Irlandii kolor przybiera wtedy między innymi jeden z najważniejszych symboli Nowego Jorku – wieżowiec Empire State Building. Ale to nie koniec! Amerykanie na zielono barwią też wodę, w tym tę płynącą w fontannie, która stoi przed Białym Domem w Waszyngtonie. Również w Chicago istnieje tradycja “kolorowania” wody – z okazji Dnia św. Patryka przepływająca przez Wietrzne Miasto rzeka przybiera szafirowy odcień dzięki wsypaniu do jej koryta kilkudziesięciu kilogramów barwnika.

Imprezy z okazji Dnia św. Patryka

dzien-sw-patryka-w-usaZgodnie z tradycją na zakończenie obchodów Dnia św. Patryka wszyscy Amerykanie udają się do irlandzkich pubów, by spędzić wieczór w towarzystwie swoich przyjaciół. Irlandzkie imprezy są bardzo głośne i huczne, a towarzyszą im hektolitry nie złotego, a zielonego trunku – w tym wyjątkowym dniu barwnik dodaje się nawet do piwa! Jeśli jednak ktoś nie jest przekonany do tego napoju, może sięgnąć po tradycyjnego irlandzkiego Guinnessa lub whiskey – oczywiście pod warunkiem, że ma skończone 21 lat.

Każdego roku w Dniu św. Patryka cała Ameryka świętuje wraz z Irlandczykami, organizując liczne parady i wydarzenia poświęcone historii i kulturze Zielonej Wyspy. Obchody Dnia św. Patryka są na stałe wpisane w kalendarz Amerykanów obok takich świąt jak Dzień Dziękczynienia czy też Dzień Weteranów.

Facebook