Zjeździć Stany wzdłuż i wszerz – o podróżowaniu w USA

Stany Zjednoczone to kraj bogaty w miejsca warte odwiedzenia. Ze względu na liczne różnice kulturowe i klimatyczne jakie tam występują, stanowi łakomy kąsek na podróżniczym szlaku mieszkańców Starego Kontynentu. Planując wycieczkę po USA należy jednak wziąć pod uwagę fakt, że jest to państwo o niezwykle rozległym terytorium (9 826 675 km²) i odwiedzenie wszystkich ciekawych jego zakątków zapewne okaże się czasochłonne. Aby do minimum ograniczyć czas i wydatki poświęcane na dojazdy, rozważcie wszystkie możliwości oferowane przez różnorodne środki transportu i wybierzcie te najbardziej odpowiednie dla siebie.

Jednym ze sposobów podróżowania po Stanach są autobusy. Dzięki nim można poruszać się na terenie całego kraju. Jednym z popularniejszych przewoźników jest sieć Greyhound, która oferuje liczne połączenia między dużymi miastami i miejscami chętnie odwiedzanymi przez turystów. Dokładne informacje dotyczące linii autobusowych można odnaleźć w internecie wpisując w wyszukiwarkę interesującą nas trasę oraz dodając frazę „on bus/by bus”. Innym tego typu przewoźnikiem jest działający na podobnych zasadach Megabus, który może różnić się jedynie odmiennymi połączeniami między miastami. Można także skorzystać z oferty zaplanowanych już wycieczek autobusowych, które pozwolą szybko zwiedzić najciekawsze miejsca, a w ich cenę wliczony jest często już koszt posiłków.

samolotAlternatywą dla autobusów są często wykorzystywane, ze względu na znaczne odległości, samoloty. Podróżowanie tym środkiem transportu pozwoli zaoszczędzić najwięcej czasu, a jeśli „zabukuje się” bilet z odpowiednim wyprzedzeniem, także pieniędzy. Kupując bilet online można jednocześnie zarezerwować hotel i wypożyczyć samochód, a powszechna zasada, według której „im więcej usług wykupimy w pakiecie, tym niższa cena”, pozwoli zyskać jeszcze więcej.

Przemierzać stały ląd możecie także pociągiem. Operatorem pociągów pasażerskich w USA jest Amtrak. Szczegółowych informacji na temat przewoźnika oraz oferowanych tras przejazdu można zasięgnąć na stronie internetowej. Sieć połączeń w przypadku pociągów nie jest jednak tak rozbudowana jak w przypadku sieci autobusów. Wyjątek stanowi jedynie gęsto zaludnione i szczególnie bogate w niezliczone atrakcje turystyczne Wschodnie Wybrzeże. Decydując się na wyprawę pociągiem należy pamiętać, że tak jak w przypadku innych publicznych środków lokomocji, bilet zarezerwowany z odpowiednim wyprzedzeniem, pozwoli sporo zaoszczędzić.

Jeżeli na szlaku podróży napotkacie przeszkodę w postaci rzeki lub innej wielkiej wody, bez trudu możecie ją pokonać korzystając z oferty rejsów statkami wycieczkowymi. Są one bardzo popularne, w szczególności wśród studentów, być może z uwagi na stosunkowo niski koszt podróźy. Wybierając statek nie trzeba bowiem – szczególnie w przypadku długich wypraw, zaprzątać sobie głowy zmartwieniami o nocleg czy posiłki, ponieważ są one zapewnione na pokładzie. Któż nie marzy o rejsie na Bahamas, Puerto Rico czy Hawaje. To najczęściej wybierane przez studentów kierunki rejsów.

Wszyscy, którzy z różnych względów nie chcą bądź nie lubią podróżować z wykorzystaniem publicznych środków transportu, w zależności od posiadanych środków finansowych, mogą zdecydować się na kupno lub wynajem samochodu. W pierwszym przypadku konieczne będzie wykupienie ubezpieczenia, rejestracja pojazdu i uzyskanie wszystkich pozwoleń niezbędnych do korzystania z auta. Kiedy zdecydujecie się samochód wypożyczyć, formalności i warunków jakie musicie spełnić jest zdecydowanie mniej. Podstawowym jest oczywiście posiadanie prawa jazdy. Wed ług prawa, osoba, która chce wynająć auto w USA musi posiadać uprawnienia do kierowania pojazdem co najmniej od roku, w praktyce jednak rzadko jest to weryfikowane. Wypożyczalnie obsługują wyłącznie klientów posługujących się kartą kredytową. W razie jej braku konieczne będzie wpłacenie kaucji w wysokości minimum 200$. Wymóg ten można obejść wypożyczając samochód na lotnisku, gdzie w razie nieposiadania karty kredytowej, wystarczające będzie okazanie biletu lotniczego z określoną datą powrotu do swojego kraju. Wynajmując auto należy dokładnie przeczytać umowę i upewnić się czy, poza obowiązkowym ubezpieczeniem przed uszkodzeniem innego pojazdu, gwarantuje ona także ubezpieczenie Collision Damage Waiver. Jest to bardzo ważna polisa ubezpieczająca kierowcę od ewentualnych kosztów naprawy pojazdu. Dopłata za nią jest niewielka – wynosi około 10$ za dzień, a daje gwarancję uniknięcia ponoszenia często niemałych kosztów naprawy nawet najmniejszych uszkodzeń samochodu.

Wypożyczalnie w całym kraju mają w ofercie zarówno pojazdy nowe jaki i starsze modele. Średni koszt wypożyczenia średniej klasy auta wynosi 150$ na tydzień, ale ceny mogą się wahać w zależności od liczby dokupionych usług oraz od tego czy korzystać będziecie z małych wypożyczalni lokalnych czy dużych, posiadających oddziały na terenie całego kraju.

Drive-a-wayJeżeli wynajem auta wam nie odpowiada, jest jeszcze wariant Drive-a-way. Jest to jedna z najtańszych opcji, polegająca na dostarczeniu czyjegoś samochodu z jednej części kraju do innej. Samochody najczęściej należą do rodzin, które przeprowadzają się w inne miejsce bądź są na wakacjach i zależy im, by ktoś dostarczył ich auto na miejsce, kiedy oni sami, np. podróżują samolotem. Aby skorzystać z możliwości Drive-a-way trzeba mieć ukończone 23 lata i posiadać międzynarodowe prawo jazdy. Jeżeli spełniacie te warunki, należy, po uprzednim umówieniu się telefonicznie, udać się do najbliższego biura agencji Drive-a-way z paszportem i dokumentem wizowym. Konieczna będzie też kaucja w wysokości około 230-350$ i opłata manipulacyjna w wysokości 10$. Jest to jednak, mimo wszystko, bardzo opłacalny wariant podróży, ponieważ po dopełnieniu wszystkich formalności, jedyne koszty jakie ponosimy, to opłata za paliwo, które w Stanach Zjednoczonych jest znacznie tańsze niż w Europie.

Nie od dziś wiadomo, że USA to kraj nieograniczonych możliwości, a bogaty wybór środków transportu, za pomocą których można to wyjątkowe państwo poznawać, potwierdza słuszność tego powiedzenia. Bez względu więc na to, jak zaplanujecie trasę swojej wycieczki po Stanach, dotarcie do interesujących nas miejsc, z pewnością nie przysporzy wielu problemów.

Facebook